כיפות

סנן לפי מידה

רוצה לקנות כיפה? איזה כיפה אתה מעוניין לחבוש? עולם הכיפות הינו מגוון וססגוני. אפשר לחלק את סוגי הכיפות השונים לפי גדלים, צבעים, בדים, סגנונות ועוד. למעשה, לכל מגזר ולכל חסידות יש כיפה שונה. נכיר לכם כיפות מסוגים שונים שקיימים באתר בשמחה.

כיפות סרוגות עבודת יד

למעשה, המושג "כיפות סרוגות" כבר מזמן אינו רק תיאור של סוג כיפה, אלא שם של מגזר משמעותי במדינה. כיפה סרוגה עשויה מחוט. לרוב, החוט יהיה מכותנה או פשתן. חלק מהכיפות יהיו כיפות סרוגות עבודת יד וחלק מהכיפות הסרוגות מיוצר במכונה מיוחדת.

כיפות סרוגות גדולות

בתוך המגזר של הכיפות הסרוגות, ישנו תת מגזר שחובש כיפות סרוגות גדולות. כיפות אלו עבות יותר. לרוב כיפות אלו יהיו כיפות גדולות לילדים מצד היתרון שהן לא נופלות בקלות מהראש.

כיפות שחורות

כיפה שחורה זה לא רק צבע של כיפה. הכיפות השחורות מסמלות סוג של מגזר גדול ומשמעותי בחברה הישראלית. אך, גם בעולם הכיפות השחורות, ישנה חלוקה פנימית לתתי מגזרים:

כיפת שחורה מקטיפה חלקה

זוהי הכיפה השחורה הסטנדרטית, המשותפת לכל תתי הקבוצות במגזר החרדי. קיימות כיפות שחורות המורכבות מ- 4 חלקים או מ- 6 חלקים, ובשניהם ניתן למצוא כיפות עם פס מסביב או בלי. רוב הכיפות השחורות מיוצרות במכונה.

כיפות שחורות עם ציורים לילדים

הרבה ילדים חרדים אוהבים לחבוש כיפות שחורות, עליהם רקום ציור. לפעמים יהיו אלו איורים של אותיות ה- א' ב'. לפעמים, יהיו אלו איורים כמו רכבת, בלונים ועוד.

כיפה שחורה מפשתן

גם חובשי הכיפה השחורה מפשתן שייכים למגזר החרדי.

כיפות מיוחדות

באופן כללי, ניתן לחלק את עולם הכיפות ל- 2 סוגים:

  1. כיפות פשוטות ליום יום.
  2. כיפות מיוחדות לשבתות, לחגים ולאירועים.

במה זה מתבטא? למשל אצל חובשי הכיפות הסרוגות, נראה כיפות סרוגות לבנות עם פסים צבעוניים לשבת, וכיפות סרוגות ליום יום בצבעים יותר כהים למשל. אצל הציבור החרדי, נראה כיפות פשוטות חלקות מקטיפה ליום יום, וכיפות חלקות עם עיטורים לשבת, חגים ואירועים.

כיפות מעור

נפוץ יותר למצוא כיפות מעור בצבע שחור, או שילוב של שחור עם אדום או כחול, אך קיימות גם כיפות מהסוג הזה בצבעים רבים כגון לבן, חום, כחול ועוד.

כיפות לבנות

הכיפות הלבנות מיוצרות מבד פשתן לבן, מסאטן או יכולות להיות סרוגות. מרבית חובשי הכיפות הלבנות מסאטן הינם מסורתיים. בדרך כלל, ילבשו את הכיפה הלבנה לפני טקס דתי כמו ברית מילה, בר מצווה או חופה. הסוגים האחרים מבוקשים מאד לימים טובים ולשמחות.

כיפות חב"ד

חסידות חב"ד פיתחה כיפות שחורות משלה. ישנם רבים מחסידי חב"ד החובשים כיפה שחורה רגילה. אולם, חלק מזרם חב"ד חובשים כיפות אשר כתוב עליהם "יחי אדונינו…", או שמודפס עליהם דגל משיח. ילדים בחסידות חב"ד אוהבים לחבוש כיפות עליהם רקום סמל תנועת הנוער "צבאות ה'".

כיפות ברסלב

גם לחסידות ברסלב יש כיפות מיוחדות. חלקן מוכרות יותר וחלקן מוכרות פחות. הכיפה המוכרת ביותר היא כיפה לבנה מצמר עבה עם פונפון. כיפה זו אומצה גם בידי חסידיות נוספות. חלק אחר מחסידות ברסלב וחסידיות אחרות חובשים כיפת צמר לבנה דקה עם פונפון.

כיפת "נח נח"

כיפת המותג של חסידות ברסלב. על הכיפה רקום "נ נח נחמ נחמן מאומן". לפעמים רקומות מילים אחרות, כמו "רבי שמעון בר יוחאי", או "שמע ישראל". לפעמים כיפות אלו יהיו בצבע שחור עם כיתוב לבן. חלק מהציבור המסורתי והמתחזק אימץ את הכיפות האלו.